The United States Agency for International Development (USAID)Industry-led Skills Development Program is a new five-year initiative designed to partner with the private sector to produce industry-relevant human capital that will contribute to high-value employment opportunities and increased economic competitiveness in Georgia. Implemented by the International Executive Service Corps (IESC), the Program will achieve this by systematically engaging employers to equip Georgians with skills demanded in sectors with high growth potential and through the creation and replication of direct linkages between training programs and employment opportunities.
The USAID Industry-led Skills Development Program is pleased to announce a grant opportunity to Incentivize Private Sector Engagement in Skills (RFA No. 010-C1-003-2022). The Program is seeking applications from eligible organizations for innovative approaches to private sector engagement in skills development to strengthen linkages between skills training and high-value employment opportunities, either independently or as a partnership between the private sector and training provider institution(s) or organization(s).