The USAID Rule of Law Program is a five-year (2022-2026) activity funded by the United States Agency for International Development (USAID) and implemented by the East-West Management Institute (EWMI). The goal of the Program is to strengthen the rule of law in Georgia by building the independence and effectiveness of justice sector institutions, enhancing access to justice for all segments of society, and increasing citizen and institutional oversight of justice sector institutions.
The Program is seeking a consultant to assist the Georgian Young Lawyers Association (GYLA), the Program`s long-standing partner, with raising organizational and project funding.