UWC Colleges announce scholarships for 6 candidates coming from Georgia.
In 2014, doors are open for students from Georgia in five UWC colleges. Applications should be 16-18 year old candidates studying in high schools. The following colleges will offer places with full or partial scholarships: UWC Atlantic College in Wales, UWC Costa Rica in Costa Rica, UWC Mahindra College in India, UWC Dilijan in Armenia and UWC Robert Bosch College in Germany. Scholarship opportunities are provided on the need-basis and could cover up to 100% of the College tuition fee.
Information about the number of places in UWC colleges and potential scholarships for candidates from Georgia is provided in the table below.
UWC Atlantic College, Wales - 1 - Up to 100% of financial support
UWC Costa Rica, Costa Rica - 1 - Up to 50% of financial support
UWC Dilijan, Аrmenia - 2 - Up to 100% of financial support
UWC Mahindra College, India - 1 - Up to 50% of financial support
UWC Robert Bosch College, Germany - 1 - Up to 100% financial support
Applications for admissions to UWC colleges have to be submitted to the Georgian Selection Committee before February 24, 2014. Contact us at nc_georgia@uwc-georgia.org
Students and their parents will have a chance to meet UWC representative John Puddefoot on February 14th and 15th at Tbilisi International Education Fair. UWC presentation is scheduled on February 14th at 1PM.
UWC Information:
UWC was founded in 1962 with the vision of bringing together young people from all over the world and offering an educational experience based on shared learning, collaboration and understanding. UWC delivers a challenging and transformative educational experience to over 7500 students each year, inspiring them to work towards a more peaceful and sustainable future. UWC has 14 schools and colleges across 4 continents, all with distinctive characteristics but sharing the same mission, ethos and values.
At UWC schools and colleges, all students study and live in an environment conducive to promoting the ideals of international understanding, tolerance and peace. Students are educated in accordance with high academic standards and at the same time at all our schools and colleges, academic achievements are put into perspective with a demanding mix of community engagement, international affairs, physical activities, service commitments and creative pursuits. All students live together in college campuses. UWC Colleges teach the two-year pre-university International Baccalaureate programme. Upon completion of the programme majority of graduates are enrolled in world's top rated universities.