Tbilisi. The Parliament of Georgia has hosted on November 30 a final plenary session of the Youth Parliament of the 2014 calling.
During the first part of the session, the Committee for Legal Affairs has presented its initiative on amending the Criminal Code of Georgia.
Further, yearly activities were summarized at the final session. The committee chairs have summarized committee activities before the young MPs. Members of the Executive Board of the Youth Parliament have addressed the young MPs of the 2014 calling, presented the annual report and discussed future plans.