TI Report: ''State Procurements in 2013-2014''...
Tbilisi. Transparency International – Georgia has released the report: ''State Procurements in 2013-2014: How and for What is the Budget Spent''.
''The radical public procurement reforms in the last five years have made the Georgian system one of the most transparent in the world. TI Georgia and a number of international organizations have praised the system. Nonetheless, a public procurement system’s openness and transparency does not always mean that the system will successfully save resources or ensure an appropriate level of competition.
The present report highlights trends in public procurement between 2013 and 2014 in connection to the above noted problems. It also presents solutions to the noted problems''.