Tbilisi. Open Society Georgia Foundation, so called Soros Fund objectives and activities in Georgia are well reflected on the info graphic, which has been published by the Foundation several months ago.
"Over 20 years the Foundation has spent more than 80 000 000 US Dollars in Georgia for civil society development, education, protection of human rights, media independence, protection of cultural heritage. The activities of the Foundation have covered entire territories of Georgia; there are almost none of the parts of Georgia where at least one project has not been implemented. As it can be seen on the info graphic, the same may apply to the supported spheres too” – is stated on the web-page of the organization in a social network.