Global Legislative Openness Week
Tbilisi. On 14-15 September the Open Government Partnership’s Legislative Openness Working Group meeting will be held in Tbilisi, Georgia. The meeting will be chaired by the Congress of Chile and the National Democratic Institute. The meeting will unite the focused group of legislators, parliament staff and civil society representatives to share experience advancing legislative openness and explore ways to advance public access to legislative information and process. The Parliament of Georgia is a host organization. The partner organizations are: European Union, UN Development Programme, National Democratic Institute (NDI), Institute for Developing of Freedom of Information (IDFI), Transparency International (TI), German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ) and US Agency for International Development (USAID).
The main objective will be to launch a Forum where participants will reflect on effective initiatives to further open government and on challenges and obstacles to open government, and how to overcome them. Moreover, the forum intends to strengthen the ways of communication between the government and the civic society within the frameworks of the OGP. Finally, the activity will promote the Regional Cooperation, sharing of best practices and effective initiatives.