On the 17th of November 2015, the UNESCO General Conference voted in favor of designating 28th of September as International Day for the Universal Access to Information. It should be highlighted that the resolution was pushed and initiated by African civil society groups and African countries.
''The UNESCO Resolution one more time emphasizes the importance and necessity of access to information in the process of developing truly democratic societies. In addition the document highlights that till to date there remain many challenges to be faced. E.g. access to information is still not guaranteed in many countries on basic legislative levels'', is noted in the statement.