იუნესკომ 28 სექტემბერი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის დღედ გამოაცხადა
17 ნოემბერს, იუნესკოს გენერალურმა კონფერენციამ მხარი დაუჭირა 28 სექტემბრის „ინფორმაციის უნივერსალური ხელმისაწვდომობის საერთაშორისო დღედ" დაწესების შესახებ ინიციატივას.
„იუნესკოს რეზოლუცია, კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების მნიშვნელობასა და აუცილებლობას დემოკრატიული საზოგადოების განვითარებისათვის. რეზოლუციაში გამოთქმულია იმედი, რომ მოცემული ინიციატივა ხელს შეუწყობს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას და იქნება საერთაშორისო დონის გზავნილი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფრო მაღალი ხარისხით უზრუნველყოფისთვის", ნათქვამია ორგანიზაციის ვებ-გვერდზე.