Parliament has adopted the draft law on volunteerism in the first reading
Tbilisi. On December 16, the Parliament of Georgia has discussed and adopted a draft law on volunteerism in the first reading. The initiator of the bill is the Legal Affairs Committee of the Parliament, while the author is the Civil Society Institute.
The bill regulates the relations of the volunteer, the host organization and the third party on the territory of Georgia. Volunteering is defined as a socially useful activity, performed by an individual voluntarily or disinterestedly in the circumstances of organizational order, using own knowledge and skills.
The draft law envisages the notion of a host organization, determines rights and obligations of a volunteer and a host organization. It regulates issues, which are linked to the volunteerism relations, in particular, the reimbursement of costs related to the volunteering activities, the security environment, the responsibilities of a volunteer, etc.
The draft law has been introduced to the legislators by Ani Mirotadze, the member of the Parliament. According to her statement "This is a certain form of relationship, which determines the rights and obligations of volunteer, including its security, as well as the function of a host organization, roles and responsibilities, which the organization assumes in respect of a volunteer.”