Presentation of Public Defender's Activity Report 2015
Tbilisi. On February 9, 2016, the Public Defender presented a activity report 2015 to the representatives of the Government, Parliament, diplomatic corps, international organizations, media and civil society. The report provides information on the implementation of Public Defender’s recommendations and proposals.
''Election of the Public Defender as a full member of the Bureau of the International Coordinating Committee of National Human Rights Institutions was one of the important events; working with the commissions in charge of implementing the action plan defined by the EU Visa Liberalization and the Association Agenda, the EU-Georgia Human Rights Dialogue, the US-Georgia Charter on Strategic Partnership for Democracy and Governance was also very important'', is noted in the statement.