Public Consultation for OGP Action Plan 2016-2017 in Marneuli
Kvemo Kartli. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) participated in public consultation held in Marneuli on April 13. Representative of the Institute, Tamar Nadibaidze presented recommendations of IDFI for the OGP Action Plan 2016-2017.
''Participants of the consultation discussed problems they are facing and voiced some ideas for the OGP Action Plan. It is important that the initiatives presented by the citizens answer 4 principal challenges of OGP: transparency, accountability, civic participation, innovation and technology.
Open Government Georgia Forum will inform appropriate agencies about the civic initiatives, which will discuss possibility of fulfilling the initiatives. Public consultations will last until the end of May and cover every region of Georgia. Public consultations are conducted with the support of USAID Georgia Good Governance Initiative'', is noted in the statement.