Tbilisi. On May 12, at 16:30, an informational meeting regarding the German Bundestag International Parliamentary Scholarship (IPS) will be held at the Goethe Institute.
''The program is designed for young people who have high education, are interested in politics and know the German language very well. On May 12 you will be informed by the IPS - alumni union in Georgia about what awaits you in the IPS - program, how to submit an application and to what you should pay attention while submitting your application'' – is stated on the web-page of the organization in a social network.