''The 2016 parliamentary elections are yet to come…''
Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) publishes a blog post of Irma Pavliashvili: "The 2016 parliamentary elections are yet to come...".
''A hot summer is awaiting us ahead... Unlike the 2012 parliamentary elections, when there were two poles on a political arena, a diverse political spectrum is represented today with Western and pro-Russian values and on June 8, an official race will begin, the 4-month race for victory with an election system, which could boldly be called "the winner takes it all". The 2016 parliamentary elections are yet to come...'' – is stated in the blogpost.