Work Shop - Benchmarking Georgian municipalities
On the 18th November in Kutaisi and on 22th November in Tbilisi was held workshop on ''Benchmarking in 15 Georgian municipalities''. Meeting was organized by the LEPL Vano Khukunaishvili center for effective governance system and territorial arrangement reform and ''Good Governance Initiative in Georgia'' (GGI).
''The meeting was attended by municipal administration heads and the persons responsible of selected municipal services. Workshop focused on introducing: Benchmarking project to municipal services representatives; methodological approaches used in survey and main benchmarking indicators'', is noted in the statement.