Tbilisi. On March 21, IDFI and the Ministry of Regional Development and Infrastructure held a discussion of the Ministry’s draft Strategy and Action Plan of Transparency and Integrity.
''The main aim of the event was to present and gather feedback from non-governmental and international organizations on the draft document.
… The first version of the strategy includes 4 priority areas: 1. improving existing mechanisms of ethics and integrity, 2. increasing transparency and public participation, 3. improving the human resources management system, and 4. improving the system of planning, monitoring and internal financial control'', is noted in the statement.