The results and achievements of ''Public-Private Dialogue (PPD) Quality Tracking in Georgia''
Ukraine. IDFI’s Public Policy and Participation Direction Lead Tako Iakobidze spoke over the results and achievements of ''Public-Private Dialogue (PPD) Quality Tracking in Georgia'' project at the East Invest 2 Preparatory Expert Level Workshop» being held in Kiev on April 19-21, 2017.
''The project implemented by IDFI with the support from USAID/G4G program enables a unique approach to measure the extent and quality of PPD in Georgia.
The event is for 30 coordinators from EaP countries to discuss and agree on a text with recommendations for each of the 5 topics: Investments and business climate, Access to finance, Access to market, Innovation and training, Taxes and Customs - taking into account the discussions at the previous PPD events in their countries. The draft text of the workshop would be discussed and enriched through the PPD activities and networks before submitting a draft RPP to the E-PMT by May 20'', is noted in the statement.