Tbilisi. The European Union continues supporting rural development in Georgia under ENPARD programme. On 14th of September, ENPARD partner organisation CENN will officially launch a new rural development project "Optimising the Potential of Local Assets for Rural Development of Keda Municipality”.
The project aims at diversifying the local economic activities, improving investment climate, and empowering competitive agricultural and environmental practices in Keda Municipality via bottom-up strategic planning of rural development.
The EU-supported project is implemented by CENN in partnership with the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), Institute of Democracy (IoD) and Austrian Institute for Regional Studies and Spatial Planning (ÖIR).