Tbilisi. On September 14 at ‘Expo Georgia’ Oxfam Georgia invites you on closure event of the EU-funded project titled "Improving Regional Food Security through National Strategies and Small Holder production in the South Caucasus”. Project has been implemented by Oxfam and its partner organization "Biological Farming Association Elkana” in Georgia and Armenia during 4 years.
The closure event is an opportunity to review the project impact and outcomes as well as the achievements, challenges, and lessons learned. The key part will be also to discuss how the results can be taken forward and work continued after the project is over. Georgian Alliance on Agriculture and Rural Development (GAARD) initiated and established within the project will sign MoU which will once again emphasize the willingness of the alliance to continue the advocacy of the project achievements and priorities in the future.
At the end of the event students award ceremony will take place. The academic essay competition was announced within the project recently.