Georgian Elections 2017: GYLA’s Newsletter #3, September 2017
The monitoring is being carried out in the framework of the USAID-supported project "Promoting More Competitive, Fair and Inclusive Electoral Environment for the 2016-2018 Electoral Cycle in Georgia”, in eight regions of Georgia: Adjara, Guria, Imereti, Shida Kartli, Kvemo Kartli, Kakheti, Mtskheta-Mtianeti, and Samegrelo.
The new newsletter includes information about: attack on campaign headquarters; case of alleged unlawful detention; committee discussions of the draft law on gender quotas, so on.