Transparency and Public Participation in Lawmaking
Tbilisi. Practical ways of ensuring a transparent and participatory legislative process were the focus of a workshop held by the Legal Issues Committee of the Parliament of Georgia in cooperation with the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), on 18 and 19 December 2017 in Tbilisi.
The event enabled over 56 representative from the Parliament of Georgia (MPs and staff members), civil society and international organizations to discuss the best international practices of public consultations and citizen engagement in lawmaking based on findings of the OSCE/ODIHR comprehensive assessment on the legislative processes in Georgia.
Georgia joined the Open Government Partnership (OGP) in 2011. In 2015, this was followed by the endorsement of the Declaration on Parliamentary Openness by the Parliament of Georgia and the adoption of the country’s first legislative openness action plan. In May 2016, Georgia, together with France, became a Co-Chair of the OGP Steering Committee and, in September 2017, assumed the OGP chairing role for a year.