Georgia needs to set up a more ambitious plan for reforms
Tbilisi. On January 23, a Support Unit of the Open Government Partnership (OGP) published an article. It states that Georgia, as an OGP chair country, needs to set up a more ambitious plan for reforms.
''The Independent Reporting Mechanism (IRM) evaluated implementation of the third (2016-2017) Action Plan of the Open Government Partnership of Georgia and determined that despite certain successes, the government should implement more transitional reforms within its status of leading co-chair of the OGP'' – is stated on the website of the organization.