Citizens to be able to electronically submit bills and petitions to Parliament
Tbilisi. On 5 January, Members of Parliament registered at the Bureau a bill which makes amendments to the Rules of Procedure of the Parliament, which is based on the obligations under the Open Parliament 2017 Action Plan. The obligations entail strengthening civil involvement in the legislative process.
According to the initiated bill:
Any citizen will be able to electronically submit and support a petition or a bill on the website of the Georgian Parliament;
A system will be placed on the website of the Georgian Parliament which will allow citizens to express their opinion on a bill or its specific sections.