Parliament of Georgia and Private Sector Discussed Commitments for Parliamentary Openness in Georgia
Tbilisi. 60 representatives of business companies met members of the Georgian Parliament on 2 April 2018 to discuss how legislative openness affects business environment and offer some practical suggestions for Georgia’s third, 2018-2019 Open Parliament Action Plan.
''Members of Parliament received information about the ideas and suggestions for the Open Parliament Action Plan 2018-2019, collected at the public consultations in eight cities of Georgia (Telavi, Rustavi, Marneuli, Alkhaltsikhe, Kutaisi, Zugdidi, Batumi and Tbilisi). The information campaign was organised by the Parliament with assistance from the EU, UNDP and IDFI. Levan Avalishvili, IDFI’s Programs Director, presented a summary of these public discussions and opened floor for new comments and suggestion from business representatives'', is noted in the statement.