Tbilisi. The Consultative Council set up within the framework of the femicide monitoring mechanism held its first meeting at the Public Defender's Office on April 24, 2018.
''Visiting expert Tamar Dekanosidze presented a femicide monitoring methodology document. Ana Iuluridze, Head of the Department of Gender Equality, presented a femicide monitoring report, which included analysis of the cases that occurred in 2016 and key findings.
At the end of the meeting, the participants discussed the methodology and key findings of the report and the issues to be considered during future monitoring of the cases of femicide'', is noted in the statement.