Public Defender Presents Report 2017 to Parliament’s Human Rights and Civil Integration Committee
Tbilisi. On April 30 and May 1, 2018, Public Defender Nino Lomjaria presented a report on the situation of human rights and freedoms in 2017 and the recommendations included in it to the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia.
''The Public Defender noted that even though the report’s format had been shrunk, all important information, identified and examined problems would be properly reflected in special reports, where every single case of violations of human rights would be discussed in detail'', is noted in the statement.