Tbilisi. The Parliament of Georgia has finalized the elaboration of its commitments for the 2018-2019 Open Parliament Action Plan. It includes: supporting the implementation and monitoring of 2030 Sustainable Development Agenda, increasing accountability before the citizens, developing deeper awareness of the public on parliamentary democracy, and strengthening its oversight of the transparency of Government activities.
Ideas and suggestions for the Open Parliament Action Plan 2018-2019 were collected during the public consultations in seven cities of Georgia – Telavi, Rustavi, Marneuli, Akhaltsikhe, Kutaisi, Batumi and Tbilisi – held throughout March-April 2018. The new Action Plan also includes commitments initiated by local municipalities, private sector and youth (through the contest – Your Idea for Open Parliament).
Public consultations as well as today’s workshop is organized by the Parliament with assistance from the EU, UNDP and IDFI.