Georgian Civil Society in support of Georgia’s NATO membership
Tbilisi. We, the Georgian Civil Society organizations, are addressing the North Atlantic Council to ask to consider political breakthrough toward the Georgia’s NATO membership on the upcoming NATO Summit in Brussels.
''Georgia still has much more work to do in building a modern, democratic, and prosperous nation. It still faces challenges, both internal and external. Georgian society in its entirety is European democracy, therefore these challenges are at large extent similar to those European nations have been coping with before and after NATO membership. Georgian citizens proved their dedication to the democratic transformation and modernization of the country, as well as their readiness to ensure that Georgia is a responsible member and contributor to international security, as demonstrated by Georgia’s significant participation in NATO-led peace operations.
We also strongly believe that Georgia’s NATO membership will positively affect Georgia’s democratic and economic development'',  is noted in the statement.