Tbilisi. On July 17-19 Open Government Partnership and the Government of Georgia hosted the 5th OGP Global Summit in Tbilisi.
''At the Summit, thousands of reformers from around the world gathered to discuss the future of open government and redefine the relationship between governments and the citizens they serve.
The Summit focused on how governments fight corruption, open civic space, and ensure public services, such as health and education, meet the needs of all communities'', is noted in the statement.