Organizations working on human rights respond to developments occurred on June 14 and June 16
Tbilisi. Organizations working on human rights respond to developments occurred on June 14 and June 16.
“It is obvious that the government is unable to ensure protection of freedom of assembly of LGBT people for years already and openly neglects LGBT people and their rights.
... Signatory organizations once again call on the state authorities to realize their responsibility in the occurred social crisis and take effective measures for passing the policy grounded on equality and inclusion. It is essential to have political parties and the Patriarchate realize their responsibility in this process”, - is noted in the joint statement.