Tbilisi. Transparency International Georgia publishes a blog post: the company of the advisor to the Mayor of Akhaltsikhe is winning tenders in Akhaltsikhe.
“Gelvas Geladze, the advisor on infrastructure issues to the Mayor of Akhaltsikhe, Zaza Melikidze, is winning tenders in Akhaltsikhe municipalities without any competition with his company - Mshenebeli 2004. Since 2014, when Geladze was appointed to a position in the self-government, his company revenues amounted to 4 096 286 GEL, out of which 1 103 065 GEL (about 27%) was secured by Mshenebeli 2004 through procurement contracts in Akhaltsikhe municipalities. Gelvas Geladze was also a member of the Bidding and Admission Committees, as well as the supervisor for ongoing projects and also a contractor. More than half of this amount - GEL 651 420 - was secured through tenders with no competition”, is noted in the statement.