Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) published a blogpost "Measures taken against COVID-19 - International practice ":
“In response to spread of the new coronavirus, governments of various countries apply a wide range of measures. A research team of the Blavatnik School of Government at the University of Oxford has developed a special mechanism to evaluate taken measures - The Oxford COVID-19 Government Response Tracker (OxCGRT), which evaluates and compares measures taken by governments of different countries to stop the coronavirus, while eventually defines the Austerity Index. The table contains examples of 22 countries in total, including Georgia. According to data, it is obvious that gradual mitigation of measures taken in March in response to spread of the coronavirus begins in the second half of April in each of them. Taking into account the number and severity of imposed restrictions, as well as penalties determined for violating them, Georgia comes close to countries having strict measures. The very first violation of the special regime of the state of emergency by an individual results in a fine of GEL 3000, which exceeds the amount of fines imposed by Western European, Scandinavian and other developed countries and is disproportionately high in relation to income of population”.