Developments supported by EWMI ACCESS
Tbilisi. EWMI ACCESS provides public with information about developments it has supported. In particular:
• Poti City Assembly extended its support to a petition of citizens in regard to monitoring of quality of air in the city;
• With a voluntary initiative, co-financed by citizens, popularization of villages of Racha is going to start;
• Activists celebrated the 100th anniversary of return of Adjara into boundaries of Georgia by distributing an anti-propaganda newspaper in Batumi;
• Legal analysis of a state program for assistance to victims of COVID-19 and respective recommendations were published;