Commission aimed at preventing domestic violence to be established at Gori City Hall
Shida Kartli. An inter-agency commission on prevention of violence against women and/or domestic violence is going to be established at the City Hall of Gori Municipality. The commission will be headed by Paata Ivanishvili, Deputy Mayor of Gori.
The project, which made it possible to implement this idea, is initiated by the Women's Information Center. As Elene Rusetsky, the head of the organization, explains, this is an unprecedented case when a group composed of representatives of various institutions is involved in the process of resolving similar issues at the municipal level.
Prior to Gori, an inter-agency commission was set up in Zugdidi. It is intended to facilitate establishment of similar groups in other cities of Georgia as well.