Tbilisi. On December 9 and 10, there was conducted an online conference in the format of a virtual study tour, organized by Westminster Foundation for Democracy (WFD).
“The virtual study tour aimed at sharing experiences on parliamentary openness; Within the framework of the tour, on December 10, Davit Maisuradze, Head of Open Governance Direction at the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), delivered a speech to participants of the conference about the experience of parliamentary openness in Georgia and facilitation of the parliamentary openness process by civil society”, - is stated on the website of the organization.