Economic Transformation of Georgia: 20 Years of Independence
Tbilisi. On June 28, the "European Initiative of Liberal Academy Tbilisi" presented the interim report of the research project. The report "Economic Transformation of Georgia: 20 Years of Independence" reviews the economic characteristics of the country's transformation and divides the research period in conditional two parts: before and after the Rose Revolution. The report also indicates that "the post-2003 processes are examined more thoroughly, especially when eight years have passed after the Rose Revolution, which provides certain grounds for summarizing".
The interim report was drafted within the framework of the "Transformation in Georgia - Significant Results" project of the "European Initiative of Liberal Academy Tbilisi" Foundation, which is funded by the "East-West Management Institute" (EWMI)”, with the financial support of the United States Agency for International Development.