Performance Evaluation of the City Council of the Self-Governing City of Batumi in 2020
Tbilisi. Transparency International Georgia studied the performance of Batumi City Council in 2020. The research also covers the main findings and recommendations. This information will support the City Council, formed after the 2021 Local Self-Government elections, in its future activities.
The report is based on the information requested and received from the City Council, on observations of the organization, and on the materials of the media outlets. Transparency International Georgia published the 2017-2019 performance evaluation of Batumi City Council in March 2020.