The Georgian Government continues to make decisions behind closed doors
Tbilisi. According to the TI Georgia the manner in which the Georgian government reaches decisions remains opaque.
“In 2022, the Government of Georgia considered 372 draft decrees at 47 meetings. None of these decrees have been made public.
40% of government decrees issued in 2022 – 150 out of 372 – dealt with the transfer of state property to concrete entities, which contains clear corruption risks.
The government's failure to release documents and respond to public information requests constitutes a violation of at least three laws”.