the Day of Victims of Stalin's Terror
Tbilisi. On July 30, SovLab held an event dedicated to the commemoration of the Day of Victims of Stalin's Terror. This year's event was dedicated to the anti-Soviet national uprising of 1924 and the memory of the victims of the Soviet totalitarian regime, the 100th anniversary of which Georgia marks this year.
During the event, members of Sovlab and representatives of the public read and honored the names of Georgian patriots killed during the suppression of the uprising and in its aftermath. Photographs of the victims, including 11 members of Georgia's first democratically elected parliament, who were shot in September 1924, were also displayed.
Stalin Terror Victims Day is observed on July 30 because on that day in 1937, the Soviet People's Commissariat for Internal Affairs, the infamous NKVD, issued Decree No. 004447, unleashing one of the bloodiest waves of Stalin's terror campaign here in Georgia and throughout the Soviet Union.