Contest for Activating the Students
Samtskhe-Javakheti. On August 17, the Akhaltsikhe Youth Center announced the contest for the students of the Akhaltsikhe Municipality schools on the topic of HIV-AIDS prevention. The contest will be organized as part of the "Joint Advocacy for HIV Prevention in the Akhaltsikhe Municipality” project and the 8-12 grade students of Akhaltsikhe schools may participate in it.
The participants will submit the contest works – essays, paintings or videos until 14th of September. The work must highlight the problem of HIV-AIDS and the effective ways of its solution.
Three winners of the contest will be awarded with valuable gifts. The contest aims at activating the student-youth and raising their awareness.