Study on Coverage of Minority Issues in the Georgian Press
Tbilisi. On September12, the results of 15-month monitoring of covering the ethnic, religious and sexual minorities' issues in the Georgian press were presented in the Heinrich Boll Stiftung. 9 national and 3 regional print editions were selected for the monitoring. Monitoring covered the period from 1 May 2011 to 31 August 2012. 12 print editions were selected for the study: "Rezonansi", "Alia", "KvirisKronika", "AkhaliTaoba", "Versia", "KvirisPalitra", "Asaval-Dasavali", "24 Hours" and "Weekend", "Prime Time", "Batumelebi", "Southern Gate" and "AkhaliGazeti". Monitoring covered both quantitative and qualitative analysis.
The study on coverage of minorities in the Georgian press is carried out as part of the project – "Addressing Hate Speech in Georgia: A Litmus Test for Human Rights and Social Tolerance". The project is funded by the EU and is implemented by the Heinrich Boll Stiftung's South Caucasus Regional Office together with partner organizations "Internews-Georgia", "Human Rights Center" and Association "Atinati".