Appeal of Civil Society Representatives to the Government of Georgia
Tbilisi. Appeal of Civil Society Representatives to the Government of Georgia on the Statement made by the Government Commission on Regional Development on March 13.
"...he Government Commission on Regional Development released a statement according to which the Commission expresses its readiness "to overview the opportunity about creation of each local community with each administrative centre".
Organizations consider that the local self- governance system established through this model:
1. Cannot improve the communication between the local authorities and the population and cannot give the latter the opportunity to participate in local decision-making process;
2. Cannot create the necessary conditions for establishing local interest-oriented self- governance system;
3. Cannot create a new cultural, economic and social centers on geographically related areas;
4. Cannot create the necessary conditions for rural development and professional growth of local leaders and qualified public servants.