Tender on Purchase of Auditing Firm Service
The Board of Transparency International Georgia (TI Gorgia), a non-profit organisation registered in Tbilisi, is soliciting the service of an auditing firm to:
1) Conduct an audit of USAID funds TI Georgia received in 2012, in accordance with Guidelines for Financial Audits Contracted by Foreign Recipients issued by the Office of Inspector General and US Government Auditing Standards;
2) Carry out an audit of the organisation's finances of 2012 in accordance with International Standards on Auditing (ISA).
The auditor will examine, on a test basis, evidence supporting the amounts and disclosures in the financial statements, assess the accounting principles used and provide an evaluation of the organisation's overall financial statement. The auditor should present its findings and recommendations for improvement in a management letter.