IDFI: “The Number of Motions on Secret Surveillance Has Decreased”
Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information released a blog post - "The Number of Motions on Secret Surveillance Has Decreased”. "Based on the information received by IDFI as well as that published by The Supreme Court we can conclude that in 2014, as compared to previous years, the number of motions made to courts on secret surveillance has significantly decreased.
For instance, only in case of Tbilisi Prosecutor’s Office Tbilisi City Court received 1795 motions on telephone surveillance in 2011, 5951 - in 2012 and 1400 motions in the first 5 months of 2013. However, Tbilisi City Court received only 952 motions from all the investigative entities during 9 months in 2014. The statistics also reveal that the percentage of granted motions has decreased, while 99.86% of motions were granted in 2011, the courts satisfied only 86.03% of the motions in 2014".