‘’Apkhazeti’’ Plans to Rehabilitate the Sports Hall of the Lagodekhi School
Imereti. With the assistance from the Belgian EVS volunteer, the charity humanitarian center "Apkhazeti" has received the donation in the amount of 500 Euros from the organizations "GemeenteMiddelkerke" and "CelOntwikkelingssamenwerking". According to the official web page of the center "Apkhazeti", this amount will be spent on the rehabilitation of the sports hall of the public school of village Baisubani, Lagodekhi District. There are up to 250 pupils in the school, including the children of the Baisubani-based small family type home.
"Following the rehabilitation of the sports hall it will be possible to organize the soccer, basketball and other gaming hobby groups during the winter months, which will uphold the development of children living in this village and their involvement in the sports activities", – says the statement released on the organization's web page.