Statistics of Citizen Correspondence to Ministries in 2014
Tbilisi. CSO "Young Barristers" have released results of monitoring aimed at inspecting the publicity of communication between the ministries and citizens, as well as establishing the volume of citizen communication to public agencies, and analyzing the ministries' responses. To receive information on the issue, the organization has addressed 19 ministries. CSO has received responses from 18 ministries, while only 11 ministries out of these have fully provided requested information.
"According to monitoring, 70 422 citizens have approached 11 ministries of the Government with letters, applications or public information requests ...", the organization's web page states.