TI Georgia’s Executive Director sues Guram Adamashvili and Giorgi Khaindrava for defamation
Tbilisi. Executive Director of Transparency International Georgia (TI Georgia), Eka Gigauri, plans to lodge a defamation complaint in Tbilisi City Court against Guram Adamashvili, Director of the NGO Position, and a private citizen Giorgi Khaindrava.
"...We hope that the court decision will put an end to speculations using the highly sensitive 7 November 2007 events and prevent unleashing similar groundless accusations against NGOs. At the same time, we urge citizens to respect the dignity of the border guards, who have been worthily serving the country protecting its state borders, often endangering their lives and health".