IDFI's Proposal to Government on Reduction of Administrative Costs
Tbilisi. The Institute for the Development of Freedom of Information welcomes the decision of the Government concerning the so-called "austerity" measures and reduction of administrative costs.
The Institute is monitoring the spending of administrative expenses by the state over number of years, be it bonus-supplemments, vehicle fleet, or business trips, etc.
The Institute is ready "to offer to the Government the development, based on its own experience, of a recommendatory document on the most efficient way for reducing administrative costs...", the organization's web page states.