‘’Diaries of Our Life’’ – Film about the Story of Four Street Children
Tbilisi. The Civil Society Development Center has organized on February 26 a screening of the documentary – "Diaries of Our Life". The film describes problems of children living and working in the streets. The film was produced as part of the project "Invisible Children". The project aims to inform public and demonstrate the reality - what is the life of children living and working in the streets like, how they struggle to survive, and how they often become victims of forced labor exploitation. As part of the project, for the sixth month Radio "Chocolate" airs program "Invisible Children", with direct participation of street children.
The documentary "Diaries of Our Life" is produced by taking into account the article of the UN Convention on the Rights of the Child. The stories of 4 children living and working in the streets are told.
A discussion has followed after the film with participation of representatives of the society and CSOs operating in the social field.