Public Meeting – Contests and Certifications in the Local Authorities
Tbilisi. "Transparency International – Georgia" has organized a public meeting on March 2, which has hosted persons who believe they had been treated unfairly or unlawfully throughout the contests or certifications announced for vacant positions in the local self-government authorities since 1 September 2014.
At the public meeting citizens have expressed their opinions over the process of contests and certifications.
"Transparency International – Georgia" offers to fill in an online questionnaire, where you can describe violations that had affected you during the certification or participation in the contest.